SSD را کالبد شکافی کنیم

1394/06/18
وقت آن رسیده که SSDرا کالبد شکافی کنیم
 
درایوهای SSDبا عملکرد بی‏صدا، سرعت فوق ‏العاده و کاهش چشمگیر قیمت در حال تسخیر دنیای کامپیوترها هستند و بعضی‏ ها هنوز نسبت به تهیه آنها در شک و تردید به سر می‏برند. احتمالا بعضی‌ها از SSDها می‏ترسند، عده‏ ای دانش کافی را نسبت به آنها نداشته و گروهی هم به خاطر شنیدن اخبار وحشتناک درباره وجود کنترلرهای  ضعیف و در نتیجه از بین رفتن اطلاعات، نسبت به SSDها حسابی بدبین شده‏ اند. صرفنظر از دلایل بیم و هراس‏تان، رفته رفته باید SSDهای پرسرعت و قدرت را در آغوش گرفته و البته برای این کار نیازمند جیبی پر (البته نه چندان پر!) و دانش بسیار زیادی هستید. در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما راجع به SSDها پاسخ داده و دلایل لازم برای متقاعد کردن و تهیه یک SSDرا بیان کنیم؛ بعد از آن به تشریح واژگان فنی این تکنولوژی پرداخته و سپس بخش‎‏های مختلف یک SSDرا بررسی کرده تا به خوبی با اجزای به کار رفته در آن آشنا شده و در انتها هم نرم‏ افزارهای ضروری برای مانیتورینگ و بهینه‏ سازی درایوهای SSDرا معرفی خواهیم کرد.
 
SSDچیست و چه اهمیتی دارد؟
بهتر است از ابتدا شروع کنیم: SSDمخفف واژه‏های Solid-State-Drive، به معنی «درایو حالت جامد» است، به این معنی که فاقد قطعات متحرک است. اساسا SSDیک برش بسیار باریک از حافظه فلش NANDاست و شبیه آن چیزی است که در درایوهای فلش USBمشاهده می‏کنید، هر چند به جای تعبیه فضای ذخیره‏ سازی در مکانی به اندازه یک انگشت، چیپ‏های SSDدر یک جعبه 2.5 اینچی و با یک رابط SATAتعبیه می‏شوند.
 
SSDها به خاطر یک دلیل ساده، چند برابر سریع‏تر از هارددیسک‏های مکانیکی‏ اند: به جای منتظر ماندن برای چرخش پلاترهای هارددیسک و قرار گرفتن سکتورهای مورد نظر در زیر هدهای خواندن/نوشتن، داده‏ ها را از حافظه فلش NANDدریافت می‏کنید، از این رو زمان دسترسی فوق‏ العاده پایین آمده و می‏توان گفت "آنی" است. سرعت SSDها آن چنان بالاست که در حال حاضر برخی از نمونه‏ ها، از سرعت واقعی رابط SATAبه طور کامل استفاده می‏کنند؛ برای مثال برخی از SSDها، سرعت انتقالی معادل 550 مگابایت در ثانیه  را از طریق رابط  SATA 3.0(با سرعت 6 گیگابیت بر ثانیه)، فراهم می‏کنند. این در حالی است که سریع‏ترین هارددیسک کنونی با سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه، شاید به زحمت قادر به تجربه سرعتی معادل 150 مگابایت بر ثانیه باشند.
 
از دیگر مزایای SSDعملکرد بی‏صدای آنها به خاطر عدم استفاده از قطعات متحرک است که این امر موجب تولید گرمای کمتری هم شده و بر خلاف هارددیسک‏ها، نیازی به خنک‏ سازی مداوم ندارد. از آن جایی که SSDها فاقد هر گونه قطعه متحرکی هستند، به راحتی می‏توان همانند دسته گل مراسم عروسی آن را به این سو و آن سو پرت کرد (هر چند این کار را توصیه نمی‏کنیم!). به طور خلاصه باید گفت SSDها سرعت بسیار فوق‏العاده‏ای داشته، هیچ صدایی تولید نمی‏کنند، خبری از گرما در آنها نیست و کمترین فضای ممکن را اشغال می‏کنند.
حال بگویید کدام بهانه شما را از خرید آنها منصرف می‏کند؟!
 
معایب SSD
بعد از مزایا، وقت آن رسیده که نگاهی به معایب هم داشته باشیم:
SSDها گران‌اند و این احتمال وجود دارد که با خرید هر مدلی چند وقت بعد به خاطر بروز نقص در درایو، کل اطلاعات را یکباره از دست دهید. بله، همین دو مورد باعث می‏شود که خیلی‏ها قید تهیه SSDرا از سر به در کنند، خصوصا مورد دوم که اصلا خبر خوبی نبود اما وجود چند روزنه باعث می‏شود که همچنان امیدوار بود.
اول اینکه قیمت‏ها به شدت در حال کاهش‏ اند؛ برای مثال در حال حاضر یک درایو 128 گیگابایتی قیمتی حدود 100 دلار دارد. درایوهای 256 گیگابایتی حتی ارزان‏تر بوده و قیمتی معادل 160 دلار دارند. البته نمونه‏ های 512 گیگابایتی همچنان بسیار گران بوده و نمونه ‏های 1 ترابایتی هنوز عرضه نشده‏ اند. قیمت SSDها همزمان با افزایش تقاضا کاهش می‏یابد؛ از این رو بدون شک تا چند وقت دیگر، هیچ  مشکل مالی برای تهیه آنها نخواهید داشت.
عیب دوم بدون شک مهم‏تر از مساله مالی است چرا که هیچ کس دوست ندارد اطلاعات با ارزش خود را یکباره از دست دهد. بهتر است تکلیف این مورد را کاملا مشخص کنیم: بسیاری از افراد با مشکل از دست دادن اطلاعات به خاطر بروز نقص در SSDها مواجه شده‏اند. مساله اینجاست که در این موارد، مشکل ناشی از فلش‏های NANDنبوده، بلکه مربوط به بروز نقص در کنترلر دستگاه است.  حرف کسانی که می‏گویند SSDهای آنها به انتهای چرخه حیات فلش‏های NANDدر زمینه خواندن/نوشتن رسیده‏ اند را هرگز باور نکنید. خبر خوب اینکه همه شرکت‏های سازنده به این امر واقف شده و در حال برطرف کردن این مشکل‏ اند. با به بلوغ رسیدن فناوری‏های کنترلرها و Firmwareها (میان‌افزارها)، پایداری SSD‏ها افزایش قابل ملاحظه‏ای یافته و امروز بدون هیچ واهمه ‏ای می‏توان دیگران را ترغیب به تهیه این درایوها کرد؛ اما فراموش نکنید پشتیبان‏گیری از داده‏ها مقوله‏ای است که صرف‌نظر از استفاده از هارددیسک یا SSD، همواره باید آن را انجام داد.
 
 
 
 
کالبد شکافی یک SSD
1. پوسته بیرونی
این پوسته، پلاستیکی یا فلزی بوده و بخشی از گرمای تولید شده توسط حافظه‏ های فلش را جذب می‏کند. برای تعبیه SSDها در اولترابوک‏ها از پوسته 7 میلی‏متری استفاده می‏شود، هر چند برخی از شرکت‏ها نمونه‏ های 9 میلی‏متری را به کار می‏گیرند. بر خلاف هارددیسک‏های مکانیکی، امکان برداشتن این پوشش وجود دارد که البته تاثیر چندانی بر خنک‏سازی نداشته و انجام این کار را هم توصیه نمی‏کنند.
 
2. فلش NAND
این بخش چیپ‏های حافظه‏ای هستند که وظیفه نگهداری داده‏ها را بر عهده دارند. این چیپ‏ها معمولا به صورت گروهی در هر دو سوی تخته مدار چاپی SSD، قرار می‏گیرند. اکثر SSDها از MLC NAND(یا TLC NAND) استفاده می‏کنند؛ هر چند سازمان‏ها و شرکت‏های تجاری بزرگ SLC NANDرا ترجیج می‏دهند.
فلش‏های SLCدو برابر سریع‏تر از فلش‏های MLCهستند و طول عمرشان نیز تقریبا 10 برابر طول عمر فلش‏های MLCاست؛ اما نگران نباشید، فلش‏های TLCو MLCهر دو طول عمر قابل قبولی دارند.
 
 
3. بافر DRAM
هر SSDدارای مقداری DRAMبه منظور ذخیره‌سازی موقت برای دریافت و نگهداری داده‏ هاست.
همانند کش (Cache)هارددیسک‏ها، داده‏ها قبل از اینکه روی درایو نوشته شوند، در این محل به صورت موقتی ذخیره می‏شوند. داده‏های Wear Levelingهم در زمانی که درایو فعال است، در کش قرار می‏گیرند. در ادامه با Wear Levelingآشنا خواهیم شد.
 
4. رابط داده
SSDهای مدرن از رابط‏های SATA 3.0(با سرعت انتقال اطلاعات 600 مگابایت در ثانیه)، استفاده می‏کنند که البته این امر به زودی تغییر می‏کند چرا که درایوهای امروزی در حال گذر از سرعت این رابط هستند. نسل بعدی رابط‏ها، SATA Expressنام دارد که از فناوری PCI Expressبا توان سرعتی 2 گیگابایت در ثانیه بهره می‏برد.
 
5. کنترلر
کنترلر، وظیفه هدایت SSDرا عهده‏ دار بوده و معمولا از یک پردازنده چند هسته‏ ای استفاده می‏کند. در حقیقت وجه تمایز اصلی میان SSDهای مختلف مربوط به این قطعه کلیدی است، هر چند Firmwareهای اختصاصی شرکت‏ها هم باعث متمایز شدن SSDها از یکدیگر می‏شوند. کنترل‏ کننده‏ ها از طریق کانال‏های موازی با NANDارتباط برقرار می‏کنند و با انجام عمل Garbage Collection(که با آن آشنا خواهیم شد)، درایو را سرحال و آماده نگه می‏دارند.
 
 
اصطلاحات رایج در دنیای SSD
NANDFLASH
فلش NAND، نوعی حافظه فلش غیرفرار است.
واژه NANDترکیبی از دو کلمه Not ANDاست که دانشجویان  مهندسان الکترونیک و کامپیوتر با آن کالا آشنا هستند.
این نوع حافظه با حافظه فلش NOR(Not OR)تفاوت دارد؛ حافظه NORدر محیط‏هایی که یک برنامه مشخص به دفعات اجرا می‏شود، کاربرد دارد.
حافظه NANDبه خاطر سرعت، دوام و هزینه پایین تولید از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و شاهد به کارگیری آن در حافظه‏های USB، تبلت‏ها، تلفن‏های هوشمند و البته SSDها هستیم.
 
کنترلر (Controller)
این قطعه در حقیقت مغز متفکر SSDها بوده و وجه تمایز اصلی آنها هم محسوب می‏شود چرا که اکثر SSDها از حافظه‏ های فلش NANDیکسان، استفاده می‏کنند. در حال حاضر کنترلرهای رایج برای هدایت درایو‌های SSD،پردازنده‏ های چند هسته‏ ای را به کار گرفته و عملیاتی مثل فشرده‏ سازی و بهینه‏ سازی درایو را با استفاده از آنها انجام می‏دهند. قبل از هر گونه تصمیم برای خرید SSD، بهتر است کنترلر به کار رفته در آن را شناسایی کنید، چرا که بعضی از نمونه ‏ها قبلا امتحان پس داده و مردود شده‏ اند! در حال حاضر تنها شرکت‏های سامسونگ و  OCZاقدام به ساخت کنترلر برای محصولات خود کرده‌اند و این در حالی است که شرکت اینتل از کنترلر شرکت SandForce، کمپانی Corsairاز محصولات شرکت Link A Mediaو شرکت Crucialنیز از تولیدات Marvellاستفاده می‏کنند.
 
MLC NAND
رایج‏ترین نمونه حافظه فلش NANDکه امروزه در ساخت SSDها به کار گرفته می‏شود MLC NANDاست.
MLCمخفف واژه‏ های Multi-Level Cellاست. همکار گران قیمت‏تر وی حافظه SLCیا Single-Level Cellاست.
در SLC، تنها یک وضعیت در هر سلول نگهداری می‏شود: صفر یا یک. ولی در MLC، در هر سلول می‏توان چهار وضعیت را ذخیره نمود؛ از این رو امکان نگهداری دو بیت داده روی آن وجود دارد. البته این مساله مهم را نباید فراموش کرد که مجاورت دو وضعیت، احتمال خطا را افزایش می‏دهد؛ به همین علت است که حافظه‏ های SLCقیمت زیادتری نسبت به MLCدارند.
حافظه‏ های فلش تعداد چرخه‏ های محدودی برای خواندن/نوشتن اطلاعات دارند هر چند SSDهای مدرن امروزی بسته به میزان فعالیت درایو، عملیات تعدیل فرسوده‏ سازی یا Wear Levelingرا به منظور افزایش عمر درایوها تا ده سال یا حتی بیشتر، انجام می‏دهند. SSDها از محدودیت تعداد نوشتن قبل از تخریب سلول‏های حافظه رنج برده و این مورد در تمام حافظه‏ های فلش دیده می‏شود. در Wear Levelingاز کمترین بخش استفاده شده حافظه برای نوشتن اطلاعات جدید استفاده شده و در نتیجه عمر آنها بیشتر می‏شود. در حقیقت Wear Levelingبا توزيع داده‌ها به صورت مساوي در ميان سلول‏هاي SSDاز بازنويسي مجدد و متمركز داده‏ها در منطقه خاصي از درایو جلوگیری می‏کند. اگر منطقه فيزيكي خاصي از SSDبه دفعات بسيار مورد دسترسي و بازنويسي قرار گيرد، سيستم داده‌ها را به منطقه ديگري از درايو انتقال مي‏دهد.
 
SLC NAND
گل سر سبد اینجاست! حافظه فلش SLC NANDبسیار گران است، به همین خاطر تنها سازمان‏ها و شرکت‏های بزرگ تجاری از آن استفاده می‏کنند. در این نوع حافظه تنها یک وضعیت در هر سلول ذخیره می‏شود و از آن جایی که هیچ داده دیگری نزدیک آن وضعیت نیست، بسیار دقیق بوده و ضمنا عمر بسیار بیشتری هم دارد. در حال حاضر یک SSD 256GBکه از این تکنولوژی استفاده می‏کند، قیمتی معادل 2600 دلار دارد! از این رو انتظار تهیه یکی از آنها را در آینده‏ای نه چندان نزدیک نداشته باشید.
 
TRIM
TRIMواژه‏ای است که با تهیه SSDآن را زیاد خواهید شنید.
TRIMعملکرد بسیار حساس بهینه‏ سازی درایو در زمان بیکاری را عهده دار است؛ SSDها را بدون وجود TRIMنمی‏توان تصور کرد و پشتیبانی از TRIMهم باید در خود SSDو هم در سیستم عامل وجود داشته باشد. در واقع دستور TRIMاز سوی سیستم عامل و برای کنترلر درایو SSDصادر شده تا به آن بگوید کدام بیت از داده‏ ها را بدون خطر می‏توان پاک نمود، از این رو از نظر تئوری بدون وجود TRIMدرایو خیلی سریع پر شده و عمر آن سریعا کاهش می‏یابد. از آن جایی که در سلول‏های NANDنمی‏توان روی داده‏ های قدیمی چیز جدیدی نوشت یا به اصطلاح آن را Overwriteکرد، قبل از این که داده جدیدی در آنها نوشته شود حتما باید خالی شوند. ضمنا فرمان TRIMبه کنترلر اجازه می‏دهد داده‏ ها را از نو سازماندهی کند، درست شبیه کاری که عمل یکپارچه‏ سازی (Defragmentation)در هارددیسک‏ها انجام می‏دهد. ویندوزهای 7 و 8 و همچنین تمام SSDهای مدرن امروزی از TRIMپشتیبانی می‏کنند.
 
 
فلش‏های ناهمگام در برابر همگام
هنگام خرید SSDویژگی Asynchronous(ناهمگام) یا Synchronous(همگام) درایو باید مد نظر داشت. فلش‏ های ناهمگام به اندازه فلش‏ های همگام پرسرعت و گران نیستند، به همین خاطر تعجبی نیست که آنها را در درایوهای معمولی ببینیم، در حالی که فلش ‏های همگام در درایوهای پرسرعت به کار گرفته می‏شوند. سرعت انتقال داده‏ ها در فلش‏ های همگام تقریبا دو برابر بیشتر از نمونه‏ های ناهمگام است، بنابراین در هر کلاک دو خروجی خواهید داشت، در حالی که نوع ناهمگام با سرعت کلاک پردازنده همگام نمی‏شود، از این رو با تهیه آنها سرعت کمتری را تجربه خواهید کرد.
نحوه عملکرد حافظه‌های همگام شبیه حافظه‌های دوکاناله است، به همین دلیل این نوع حافظه سرعتی حدود 133 مگابایت در ثانیه داشته‌ اما حافظه‌های ناهمگام فاقد چنین قابلیتی بوده و سرعت آنها به حدود پنجاه مگابایت در ثانیه محدود می‌شود. البته این اعداد تئوری بوده و در دنیای واقعی به دليل وجود محدودیت‌های مختلف، سرعت نهایی به این میزان نخواهد رسید و نمی‌توان گفت سرعت واقعی انتقال اطلاعات حافظه‌های همگام دو برابر حافظه‌های ناهمگام است هر چند در ظاهر این طور به نظر می‏رسد.
 
IOPS
IOPSیا عملیات ورود و خروج در هر ثانیه (سرواژه عبارت Input/Output Operation Per Second) نشانگر تعداد عملیاتی است که درایو در هر ثانیه قادر به انجام آنهاست. البته IOPSبا سرعت خواندن/نوشتن تفاوت دارد؛ در IOPSسرعت خواندن و نوشتن ارزیابی نشده بلکه تعداد آنها محاسبه می‏شود. در حقیقت IOPSواحد سنجش میزان دسترسی تصادفی به اطلاعات است. دسترسی تصادفی یعنی اطلاعات در هر مکانی از حافظه که قرار داشته باشند بتوان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد و مکان فیزیکی تاثیری در سرعت خواندن اطلاعات نداشته باشد.
بالا بودن IOPSبرگ برنده‌ SSD‌ها در برابر هارد دیسک‌هاست. این مقدار برای هارد دیسک‌ها بین ۷۵ تا ۲۵۰ است در صورتی که برای SSDها از ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ و یا حتی بیشتر است.
 
سرعت خواندن/نوشتن متوالی
این معیار، سرعت یک درایو در زمینه خواندن و نوشتن داده‏ های مجاور هم را نشان می‏دهد. از این معیار بیشتر برای بنچ‏مارک درایو استفاده می‏شود چرا که "سرعت مستقیم" را اندازه‏ گیری کرده اما نشانگر عملکرد واقعی درایو نیست زیرا داده‏ ها به ندرت به این شیوه خوانده یا نوشته می‏شوند.
 
پاک‏سازی ایمن یا Secure Erase
بلوک‏های قدیمی یک SSDقبل از این که امکان نوشتن بلوک‏های جدید فراهم شود باید پاک شوند، که این کار وقت‏گیر است، در نتیجه بیشترین سرعت SSDها را زمانی تجربه خواهید کرد که به تازگی آنها را تهیه نموده باشید، یعنی زمانی که کاملا خالی هستند. متاسفانه حتی اگر تمام داده‏ های یک درایو را پاک نمایید، داده‏ها همچنان در آنجا وجود خواهند داشت، از این رو همچنان برای نوشتن داده‏ های جدید، ابتدا باید داده‏ های قدیمی حذف شوند (TRIMبخشی از این کار و نه تمام ‏اش را انجام می‏دهد). تنها راه برای پاک‏سازی کامل یک درایو Secure Eraseیا پاک‏سازی ایمن است. در حال حاضر استفاده از Secure Eraseرایج‏ترین روش برای برگرداندن یک SSDبه حالت پرسرعت بوده و این کار توسط نرم‏ افزاری که همراه درایوها عرضه می‏شود، انجام می‏شود.
 
معایب TRIM
فرمان TRIMدر ویندوزهای 7 و 8 نقش یک اسطوره را بازی می‏کند؛ TRIMاز طریق جمع آوری زباله‏ ها (Garbage Collection) و پاک‏سازی داده‏ های غیرضروری، نقشی تعیین کننده در سرحال نگه داشتن SSDها بازی می‏کند. برای درک بهتر Garbage Collection، مثال مدیریت آپارتمان را می‏زنیم. اگر آپارتمان شما خالی شود، پیش از اجاره آن به مستأجر جدید، باید وسائل به جا مانده از مستأجر قبلی را جمع‌آوری نموده و ساختمان را تمیز کنید. برای جمع‌آوری هم باید اتاق به اتاق پیش بروید. اگر وسائل خاصی در یک اتاق داشته باشید، ابتدا باید همه آن‌ها به یک اتاق(Block) دیگر منتقل شوند، تا بتوان آن اتاق را کاملاً تمیز نمود.همان طور که پیش‏تر هم اشاره کردیم حافظه‌های فلش NANDقادر به Overwriteاطلاعات نبوده و پیش از درج اطلاعات جدید، اطلاعات قدیمی باید پاک‌سازی شوند، از این رو نیاز ویژه‏ ای به Garbage Collectionوجود دارد. در SSDها پاک‏سازی داده‏ ها حتما باید قبل از نوشتن داده‏ های جدید انجام شود و در غیر این صورت پروسه کپی داده‏ های جدید به طرز باورنکردنی کند شده و به جای اجرای یک دستور ساده نوشتن داده‏ ها، عملیات پیچیده و کند حذف داده‏ های قدیمی و سپس نوشتن داده‏ های جدید شروع خواهد شد.
هر چند اگر دوست دارید درایو SSDخود را همواره بهینه نگه دارید، مشکل بسیار بزرگ دیگری سر راه‏تان قرار خواهد گرفت که البته هوادارن هارددیسک‏ ها  هرگز با آن دست و پنجه نرم نمی‏کنند: اگر تصادفا فایلی را حذف کرده و سعی در بازیابی آن کنید، شانس موفقیت شما نزدیک به صفر خواهد بود چرا که TRIMیا Firmwareدرایو، ممکن است پیش از انجام عمل بازیابی، داده‏ ها را برای همیشه پاک کرده باشد. از همه بدتر این که زمان اجرای TRIMمشخص نیست و کاربر اطلاعی از جدول زمان‏بندی آن ندارد؛ بنابراین اگر به بدشانسی خود ایمان دارید!، شاید تنها 10 دقیقه بعد از پاک شدن اتفاقی یک فایل، آن را برای همیشه از دست داده باشید.
اگر سابقه بدی در زمینه از دست دادن اطلاعات دارید و هر دو سه روز یک بار پروسه بازیابی را انجام می‏دهید، بهتر است پروسه TRIMرا غیرفعال نمایید تا زمان بیشتری برای بازیابی فایل‏هایی که به صورت تصادفی پاک شده‏ اند، داشته باشید. کاربران ویندوز 7 باید قابلیت محافظت از سیستم یا System Protectionکه گاهی اوقات چند کپی از فایل‏ها را نگهداری می‏کند، را فعال نمایند. کاربران ویندوز 8 هم بهتر است قابلیت File Historyکه اقدام به پشتیبان‏گیری لحظه‏ ای از فایل‏ها می‏کند را فعال نمایند.
 
بررسی نرم‏افزارهای مدیریت SSDها
تاثیر فوق‏العاده‏ای که نرم‏افزارهای مدیریت SSDروی عملکرد درایوهای SSDدارند را دست کم نگیرید!
 
SAMSUG SSD MAGICIAN
باورش سخت است اما در حال حاضر سامسونگ نه تنها بهترین تولید کننده SSDدر جهان است بلکه بهترین نرم ‏افزار مدیریت SSDها را هم این شرکت ارائه می‏دهد. در صفحه اصلی نرم‏ افزار می‏توان حجم داده‏ های ذخیره شده در SSD، وضعیت آن، سرعت رابط و ... را مشاهده نمود. اگر سیستم عامل از TRIMپشتیبانی نکرده و قصد دارید عملیات TRIMرا به صورت دستی انجام دهید می‏توانید روی performance optimizationکلیک نمایید. امکان به روز رسانی Firmware، تنظیم فضای Over-Provisioningو ... هم با استفاده از این نرم افزار وجود دارد.
Over-Provisioningبه این معنی است که فضایی در SSDبه صورت اختصاصی برای کنترلر رزرو شده و در دسترس کاربر قرار نمی‌گیرد. کنترلر از این فضای اختصاصی برای Garbage Collectionیا Wear Levelingاستفاده می‌کند.
سامسونگ به صورت مرتب نرم‏ افزار خود را به روز رسانی می‏کند و شک نکنید که بهترین ابزار برای مدیریت SSDها، جادوگر! (یا همان Magician) شرکت سامسونگ است.
 
OCZ TOOLBOX
نرم‏ افزار رایگان شرکت OCZهم حکم یک چاقوی سویسی (البته نه از نوع همه‏ کاره!) را دارد که فاقد امکانات جامع و یکپارچه است. البته این مساله که شرکت OCZوقت و هزینه‏ اش را صرف توسعه نرم‏ افزاری کند که آن چنان آش دهن سوزی نیست، جای تعجب دارد اما از آن جایی که OCZ ToolBoxرایگان است بهتر است بیش از این شکایت نکنیم! این ابزار توانایی بررسی به روز رسانی Firmwareو انجام عملیات پاک‏سازی ایمن درایو را دارد؛ این نرم‏ افزار اطلاعات SSDرا آن طور که باید و شاید در اختیار کاربر قرار نداده و اگر بگوییم OCZ ToolBoxتنها به درد به روز رسانی Firmwareدرایو می‏خورد، گزاف نگفته‏ ایم.
 
Intel SSD ToolBox
جعبه نرم‏ افزاری شرکت اینتل، اطلاعات کاملی از SSDرا در اختیار کاربر قرار داده و وضعیت سلامتی آن را در صفحه اصلی نشان می‏دهد. با جستجوی بیشتر در منوها متوجه می‏شوید که امکان به روز رسانی Firmware، پاک‏سازی ایمن، انجام عملیات عیب‏یابی، انجام فرمان TRIMو... هم وجود دارد. اگر هم کاربری حرفه ‏ای باشید امکان بررسی داده‏ های هوشمند درایو با جزئیات کامل وجود دارد.
 
CrystalDiskInfo
این ابزار رایگان امکان خواندن داده‏ های هوشمند را از هر گونه SSDداشته و وضعیت سلامتی درایو، اطلاعاتی در مورد فعالیت‏های آن و ... را هم به کاربر نشان می‏دهد. در کادر Total NAND Writesهم می‏توان مقدار داده‏ های نوشته شده روی درایو را مشاهده نمود. ضمنا اطلاعاتی مثل نسخه Firmware، حالت انتقال SATA، ویژگی‏های فعال شده و تمامی داده‏ های هوشمند درایو را هم با استفاده از CrystalDiskInfoمی‏توان مشاهده نمود.
 
به اشتراک بگذارید: